Skutečně zdravá škola 2019/2020

 

Vize programu

Skutečně zdravé školy nabízejí dětem jídlo, které je chutné a zdravé. Pomáhají dětem také získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. Umožňují svým žákům porozumět vztahům mezi jídlem, které jí, a světem, ve kterém žijí. Děti si ze školy odnášejí základy zdravých stravovacích návyků a důležité informace, díky kterým si v životě dokážou vybrat zdravé a kvalitní potraviny.

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu.

Mateřská škola Vratimov a její prezentace na konferenci Skutečně zdravá škola

Mateřská škola ve Vratimově je zaměřena na environmentální oblast, úspěšně pracuje a je propojena v několika projektech.  Skutečně zdravá škola je komplexní celoškolní program kvalitního a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému, úspěšnému a udržitelnému životu.  

Každým rokem v měsíci listopadu probíhá v Praze konference Skutečně zdravá škola. V loňském roce jsme na této konferenci obdrželi bronzový certifikát za úspěšné naplnění kriterií v programu, za podílení se na zásadních změnách v oblasti kvality a udržitelnosti školního stravování a vzdělávání o něm.  V letošním roce jsme přijali nabídku a na konferenci jsem představila naši mateřskou školu jako příklad dobré praxe v oblasti angažování rodičů do aktivit Skutečně zdravé školy – „Zdravé oslavy bez sladkostí“.  V lednu letošního roku jsme požádali rodiče na všech třídách naší MŠ o spolupráci při pořádání oslav narozenin a svátků dětí ve zdravějším stylu, formou ovoce, zeleniny, sušeného ovoce. Díky zdravému mlsaní snižujeme u dětí množství cukru ve stravě a vytváříme základy zdravého životního stylu. Prezentace našich aktivit byla úspěšná a věřím, že pro mnohé účastníky inspirativní. Chtěla bych poděkovat všem rodičům za spolupráci a ochotu při přípravě zdravých oslav svých dětí  bez sladkostí.    

                                                                            Bc. Simona Gajdová, MŠ Vratimov