Skutečně zdravá škola 2017/2018

Datlíci z Mateřské školy ve Vratimově připravili s rodiči zdravou svačinku

Mateřská škola Vratimov ve školním roce 2017/2018 opět pokračuje ve svých  ekologických aktivitách. Zapojili jsme se do nového projektu Skutečně zdravá škola a pokračujeme i v realizaci  mezinárodního programu Ekoškola.

Téma, které jsme si pro letošní školní rok vybrali je „ Jídlo“. Díky tomuto tématu se děti seznámí s tím, co vše je zodpovědná spotřeba jídla, do které patří i zásady zdravé výživy. Děti budou zjišťovat původ potravin a naučí se, proč jsou sezónní potraviny a potraviny z místních zdrojů šetrnější k životnímu prostředí.  Dozví se o důležitosti ovoce a zeleniny pro člověka. Budou se spolupodílet na pěstování bylinek, ovoce a zeleniny na záhoncích naší školní zahrady a naučí se jak vypěstované plodiny využít v kuchyni.

 Jednou z aktivit v rámci programu je spolupráce s rodiči a tak Datlíci vyrobili pozvánky a pozvali své rodiče na společné ekologické činnosti.  Pustili se do přípravy zdravé svačinky z ovoce a zeleniny. Děti se s nadšením daly do mytí a čištění mrkví, jablek, hrušek a pomerančů.  Za pomocí rodičů zvládly i strouhání a krájení ovoce a zeleniny. Všechny suroviny důkladně promíchaly a výsledkem byl výborný salát, na kterém jsme si všichni pochutnali. A že chutnalo opravdu všem, o tom svědčí prázdná mísa, ve které nic nezbylo. Některé děti si přišly přidat několikrát. Po chutné hostině se všichni společně pustili do výroby „potravinové pyramidy“. Pyramida se skládá ze čtyř pater a ze šesti skupin potravin.  Datlíci vystřihovali a lepili obrázky potravin do správných pater pyramidy. Tato pyramida bude dětem a jejich rodičům sloužit jako jednoduchý a srozumitelný pomocník v základní orientaci, které potraviny by měli zařazovat do svého jídelníčku, aby plnil funkci zdravého stravování. Věřím, že si rodiče se svými dětmi odpoledne příjemně užili a budeme se těšit na další společné aktivity.

Návštěva ekofarmy v Třanovicích

Na konci školního roku se děti z ekologických kroužků (Datlíci a Ještěrky) v MŠ Vratimov sešly, aby společně podnikly výlet na Biofarmu v Třanovicích. Počasí ten den bylo skoro letní a děti se na návštěvu Biofarmy moc těšily. Nejdříve byly trochu překvapené, když vystoupily u obyčejného domu se zahradou. Ale postupně se zvyšovalo nadšení, když cestou od branky zahlédly koně, kozy, slepice a také traktor a stroje na práci na poli. Přivítal nás velmi příjemný „pan farmář“, který děti usadil na balících slámy. A hned se začal dotazovat, jestli vědí, co to vlastně Biofarma je, k čemu slouží, co tam můžeme najít. Ukázal jim také květináče s bylinkami a sazenicemi a děti měly hádat, o jaké rostliny jde.  A nezklamaly! Zodpověděly všechny dotazy a také poznaly, že se jedná o mátu, bazalku, rajče a papriku. Pan farmář byl moc spokojený, kolik toho děti vědí a slíbil jim za to na konci prohlídky projížďku na koni. Potom se děti rozdělily do malých skupinek a šlo se za domácími zvířátky. Jako první se šly podívat do chlíva, kde bylo prase domácí a kozy. Jen výjimky dokázaly strávit ten krátký čas v chlévě bez toho, aby si nedržely nos. Ale když si mohly na prase opatrně sáhnout a později také pohladit kozy, tak brblání nad nelibou vůní chléva a hnoje přešlo všechny. Slepicím na dvoře pak nasypaly zrní a pan farmář zadal dětem první velký úkol. Měli si vyzkoušet, jak se seče tráva kosou, pohrabat ji, posbírat do velikého proutěného koše a připravit pro koně, který je bude později vozit. Za tvrdou práci si děti mohly nasbírat jahody na záhonku a natrhat rybíz. A pak šly sázet na políčko saláty. Každé dítě zasadilo do hlíny jeden salát. Cestou k políčku si prohlédly traktor a stroj na orbu pole. Na bylinkové zahrádce si přivoněly k rostlinkám, prohlédly si různé květiny, které tam rostly a zkoušely je poznávat. Po svačině je čekala disciplína ve válení válců ze slámy. Dvě družstva válely v prostoru dvora válec po vyznačené trase a síly obou družstev byly poměrně vyrovnané. Děti si to opravdu užily. Podívaly se také, jak vypadá senáž trávy ve fóliích. A nakonec byl největší zážitek pro děti, a to jízda na velkém koni. Dětí bylo opravdu hodně, takže musely trpělivě čekat, až na všechny dojde řada. Nadšení z výletu bylo velké, zážitků měly děti moc a mnohé chtějí na Biofarmu přijet znovu i s rodiči a sourozenci. Výlet se povedl nejen kvůli krásným zážitkům, ale tak pro poznání, že činnosti v ekologickém kroužku při plnění programu Skutečně zdravá škola a Ekoškola přináší i malým dětem užitek  – poznání o tom, co je skutečně zdravé a jak můžou o sebe, přírodu i zvířata ohleduplněji a prospěšněji pečovat.

 

 Školní jídelna a program Skutečně zdravá škola

K příležitosti rozloučení se s předškoláky, jenž proběhlo 21. 5. 2018 na zahradě MŠ Vratimov, připravil kolektiv naší kuchyně malé pohoštění pro rodinné příslušníky dětí, ve formě několika pomazánek a chlazeného nápoje, jenž mělo za cíl nastínit úroveň stravy, kterou u nás běžně produkujeme. Šlo samozřejmě pouze o zlomek z širokého sortimentu studené kuchyně, které dětem v průběhu celého školního roku připravujeme. Stejný důraz klademe na rozmanitost a pestrost při skladbě obědů a pitného režimu, což spočívá v rozsáhlém výběru a používání surovin, ať už jde o různé druhy mas, luštěnin, zeleniny, obilovin, ovoce, či mléčných výrobků.

Hrdě můžeme prohlásit, že patříme mezi školní kuchyně, které z drtivé většiny zpracovávají základní čerstvé suroviny. To znamená, že u nás nenajdete konzervovanou zeleninu, či luštěniny, loupané sířené brambory, mražený vodnatý česnek, protlaky, prefabrikované základy omáček, či polévek, nebo polotovary v podobě mražených masných výrobků, což by ve výsledku mělo špatný vliv na chuť jídla. K dochucování používáme, krom základních surovin jako sůl, cukr, vinný ocet, či citrónová šťáva, jednodruhové koření a bylinky, nikoliv sypké kořenící směsi obohacené o zvýrazňovače chutě a jiné nežádoucí přísady. K přihušťování omáček a polévek hojně využíváme surovin jako cizrnová mouka, rýže, bramborový škrob, či brambory. V dané souvislosti je nutno dodat, že jak teplou, tak studenou kuchyni pravidelně doprovází škála čerstvého ovoce a zeleniny, ať už samostatné, nebo ve formě salátů. Naší vizí je produkce pestré a zároveň chutné kuchyně, která jde ruku v ruce s nutričními a energetickými potřebami našich strávníků při plnění programu Skutečně zdravé školy.

šéfkuchař Michal Cichý