školní rok 2021/2022

Malý kuchtík

Ve školním roce 2021/2022 využívají předškolní děti v MŠ Horní Datyně v rámci nespících aktivit program s názvem „Malý Kuchtík“. Každý týden má osm přihlášených dětí možnost seznámit se s novými, zdravými pokrmy z ovoce, zeleniny a různých alternativních potravin. V prvním pololetí si děti připravily z čerstvého ovoce svůj vlastní mošt, jablečno-mrkvový salát, štrůdl a ovocné špízy ze sezónního ovoce. Velmi je zaujala oslava podzimního svátku Halloween v rámci kterého tvořily příšerky z mandarinek, banánů a jablíček. Ze zeleniny si zhotovily zeleninové jednohubky, batátové hranolky a kaši z batátů. Nemohli jsme opomenout některé známé pokrmy, které jsou populární v zahraničí a mají anglický název, například milk shake, který jsme vyrobili ze zdravého mandlového mléka, banánů a jahod. Na oslavu nového roku jsme měli dobroty tzv. párty mix, kde se v pokrmech míchají sladko-slané chutě.  V rámci aktivit se děti dozvěděly něco nového o potravinách, které nakupujeme v prodejně zdravé výživy, o sladidlech, solích, koření a exotickém ovoci. Ochutnaly neznámé potraviny, jako agáve sirup, javorový sirup, sladidlo xylitol (březový cukr), ovoce khaki. Snažily se rozpoznávat rozdíly a vůně koření a také druhů solí. Vyzkoušely také s chutí různá alternativní mléka.

Luštěninový týden

V týdnu od 20.9. do 24.9. 2021 se děti v MŠ v Horních Datyních zúčastnily projektu „Hrášek“. Pozorovaly klíčení luštěnin a naklíčenou čočku ochutnaly. Shlédly pohádku O Budulínkovi, výtvarně ztvárnily hrášek mačkáním papíru. Seznámily se s různými druhy luštěnin, které přebíraly a třídily, utvořily z nich ozdobné mandaly. Vyrobily chřestidla ke sluchovým  hádankám, zda slyšíme jeden fazol nebo více fazolí. V tomto týdnu si také pochutnaly na luštěninové pomazánce a polévce, kterou připrvila školní jídelna.