školní rok 2023/2024

Vize programu

Skutečně zdravé školy nabízejí dětem jídlo, které je chutné a zdravé. Pomáhají dětem také získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. Umožňují svým žákům porozumět vztahům mezi jídlem, které jí, a světem, ve kterém žijí. Děti si ze školy odnášejí základy zdravých stravovacích návyků a důležité informace, díky kterým si v životě dokážou vybrat zdravé a kvalitní potraviny.

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu.

Zahradní slavnost

První letošní akcí pro děti s rodiči byla Zahradní slavnost s Hopsalínem. Děti byly rády, že mají na školní zahradě své rodiče a ti zase byli rádi, že mohli vyzkoušet něco málo z jídelníčku Skutečně zdravé školy. Paní kuchařky připravily ochutnávku pomazánky z červené řepy a drožďovou pomazánku. Z nápojů měli možnost ochutnat jablečný džus bez přidaného cukru a bez konzervačních látek. Rodiče byli překvapeni netradičními pomazánkami a všichni chválili, jak jim chutnaly.

Zeleninový týden

Ve spolupráci se školní kuchyní proběhl první týden v říjnu „Zeleninový týden“. Celý týden si děti z obou tříd – Hvězdiček i Sluníček formou prožitkového a smyslového učení povídaly o tom, jak zelenina vypadá, voní, chutná a proč je pro naše tělíčko zdravá. Děti už většinu běžných druhů zeleniny znaly a pojmenovaly. Rodiče jsme taktéž zapojily do zeleninového týdne přinesením zeleniny, ze které si děti na třídách vytvořily výstavku. Děti si následně z nakrájené zeleniny vytvořily na talíři dekorativní obrázky dle vlastní fantazie – sovičku, vláček, květinky, želvičku apod. Naučily se vytvořit lákavou svačinku, jak pro oko, tak pro bříško. Děti ze třídy Sluníčka si prakticky vyzkoušely, jak oloupat okurku a mrkev.

Po celý týden nám paní kuchařky připravovaly téměř ke každému jídlu zeleninu. Děti si pochutnaly nejen na zeleninové míse, zeleninovém boršči, zeleninové polévce s kroupami, ale také na cuketovo – dýňovém krému, který byl připraven ze zeleniny, kterou si vypěstovaly děti na třídním políčku.

Taktéž v rámci nespící aktivity „Malý kuchtík“ si děti připravily zeleninový salát, který následně s chutí snědly.

Seznam dodavatelů (Skutečně zdravých potravin)

Seznam-dodavatelu-pro-skolni-rok-2324

Perníčkový adventní kalendář

Malí kuchtíci se zapojili do plnění úkolů z „perníčkového“ adventního kalendáře Skutečně zdravé školy. Vybraly si dva úkoly, které jsou blízké naší aktivitě. Při plnění prvního úkolu „Kdo najde hrášek?“ – bylo cílem zapéct hrášek či fazoli do vánočního štrůdlu. Ten, kdo jej našel ve svém kousku, bude mít v příštím roce štěstí! A opravdu – Anežka byla štěstím bez sebe, když ve svém kousku objevila fazoli! Při plnění druhého úkolu, který nesl název „Švestka v čokoládě“ – namáčely zdravé sušené švestky do rozpuštěné 90% hořké čokolády. Úkoly se dětem líbily a dokonce si velice pochutnly.

„Perníčkový“ adventní kalendář Skutečné zdravé školy byl pro děti velkou inspirací, proto se rozhodly, že si upečou skutečný perníčkový adventní kalendář, na kterém si pochutnaly.

Zdravý pamlsek

V rámci týdne o zdravé stravě, kdy se děti dozvěděly o vhodném složení jídelníčku, prohlédly si výživovou pyramidu, vybarvily omalovánku „Zdravý pamlsek“, což byly mrkev, hruška, jablko a banán, se rozhodly, že si něco dobrého připraví. Aby to bylo něco dobrého, pokud možno sladkého, ale zároveň zdravého. Společně vybíraly co mají rády a shodly se na salátu z mrkve a jablek. Všechny děti přiložily ruku k dílu a podle svých schopností pomohly očistit mrkve a jablka od slupek a strouhat na struhadle. Salát jsme ochutili citrónovou šťávou a olivovým olejem, aby se vstřebal vitamín A z mrkve. Jablka byla dost sladká, takže salát nebylo třeba doslazovat. Všem dětem salát velmi chutnal, získaly mnoho praktických zkušeností a zjistily, jak si mohou připravit i doma zdravý pamlsek.