Ekoškola

Ekoškola 2024/2025

Program Ekoškola

 

 

Ekoškola je mezinárodní program. Jeho cílem je, aby děti, učitelé, rodiče a další dospělí společně snižovali ekologický dopad činnosti školy a svého jednání na životní prostředí. Program vede ke zlepšování školy a jeho okolí a k posilování samostatnosti dětí. Děti se učí rozhodovat, kriticky myslet a přebírat zodpovědnost za naplňování cílů a konkrétních úkolů.

Ekoškola dělá školu šetrnější k životnímu prostředí, umožňuje žákům rozvíjet klíčové kompetence užitečné pro jejich další život, posiluje demokracii ve škole a partnerský přístup dospělých a dětí, zapojuje místní komunitu do života školy a školu do života komunity.

Ekoškola je unikátní metodikou sedmi kroků, která nabízí ucelený návod, jak dosílit ve škole i jejím okolí pozitivních změn. Metodika ve všech sedmi krocích staví na aktivitě dětí a na jejich spolupráci s učiteli, rodiči, vedením školy, provozními zaměstnanci a dalšími členy komunity.

První krok – Ekotým

Druhý krok – Analýza

Třetí krok – Plán činností

Čtvrtý krok – Sledování a vyhodnocování

Pátý krok – Environmentální výchova ve výuce

Šestý krok – Informování a spolupráce

Sedmý krok – Ekokodex

Do České republiky zavedla program sdružení TEREZA. V roce 2005 se TEREZA stala členem mezinárodní organizace FEE (Foundation for Environmental Education), která dnes zastřešuje mezinárodní program.

Povodně

V tematickém týdnu “Povodně “ se děti seznámily s touto mimořádnou událostí. Celý tematický blok byl veden prožitkovým učením, jelikož i naše Město Vratimov bylo postiženo víkendovými povodněmi . Děti tak do školy přicházely plné dojmů a zážitků z domova.  Dozvěděly se, že extrémní výkyvy počasí vznikají v důsledku klimatických změn. V komunitním kruhu jsme si také povídali o nebezpečí, která sebou nesou.  Dětem bylo vysvětleno, co přesně znamenají slova:  povodně, rozvodněná řeka, či záplavy…).  K dokreslení atmosféry jsme celý týden zpívali píseň “ Prší, prší, kapy, kap“. Děti se také seznámily se základními složkami IZS i jejich hlavními úkoly. Zhlédly výuková videa z www. záchranný-kruh.cz (Příčiny a důsledky povodní, přívalové deště, hrozba vzniku povodní aj.) Starší děti se  dozvěděly, co je to  evakuace i co obsahuje evakuační zavazadlo. Na vycházce k hasičské zbrojnici pozorovaly hasičská auta. Děti vytvářely ve dvojicích dešťové mraky a nejstarší z nich se pokusily zachytit povodeň svýma očima. A jestli se jim to povedlo, posuďte sami.

Kaštanový týden

Ekotýmy slavily Den stromů

Den stromů slaví spousta zemí světa, v České republice připadá tento svátek na 20. října. K této příležitosti Ekotým Datlíků a Ještěrek pozval Ekotým Ježečků ze ZŠ Datyňská, aby tento krásný svátek všichni společně oslavili eko aktivitami. Slunečné podzimní počasí nám umožnilo setkání na naší školní zahradě, která se pyšní spoustou vzrostlých stromů. Barevný podzim stromy zahalil do pestré palety barev a vytvořil z naší zahrady kouzelné místo. Po vzájemném přivítání jsme si s dětmi připomněli důležitost stromů pro život na naší Zemi a jejich nezastupitelnou funkci v krajině. Ekologové se rozdělili do tří družstev a starší Ježečci společně s Datlíky a Ještěrkami začali plnit úkoly na téma „Stromy“ na připravených stanovištích. Konstruovali z přírodnin strom listnatý a jehličnatý, poznávali a správně pojmenovávali jednotlivé druhy stromů, keřů a jejich plody. Seznámili se s možným nebezpečím v podobě jedovatých plodů a vhodnou prevencí. Na dalším stanovišti sestavovali obrázky z částí a třídili listy podle velikosti. Na třetím stanovišti projevili svou kreativitu a prováděli barevnou frotáž listí. Na závěr všichni společně vytvořili řetěz z přírodnin. Za splnění všech úkolů byli ekologové odměněni medailemi a diplomem. Věřím, že si krásné odpoledne všichni moc užili.

Bc. Simona Gajdová učitelka MŠ Vratimov

Bc. Lenka Baštinská, vychovatelka ZŠ Vratimov