Ekoškola 2020/2021
Program Ekoškola

Ekoškola je mezinárodní program. Jeho cílem je, aby děti, učitelé, rodiče a další dospělí společně snižovali ekologický dopad činnosti školy a svého jednání na životní prostředí. Program vede ke zlepšování školy a jeho okolí a k posilování samostatnosti dětí. Děti se učí rozhodovat, kriticky myslet a přebírat zodpovědnost za naplňování cílů a konkrétních úkolů.
Ekoškola dělá školu šetrnější k životnímu prostředí, umožňuje žákům rozvíjet klíčové kompetence užitečné pro jejich další život, posiluje demokracii ve škole a partnerský přístup dospělých a dětí, zapojuje místní komunitu do života školy a školu do života komunity.
Ekoškola je unikátní metodikou sedmi kroků, která nabízí ucelený návod, jak dosílit ve škole i jejím okolí pozitivních změn. Metodika ve všech sedmi krocích staví na aktivitě dětí a na jejich spolupráci s učiteli, rodiči, vedením školy, provozními zaměstnanci a dalšími členy komunity.
První krok – Ekotým
Druhý krok – Analýza
Třetí krok – Plán činností
Čtvrtý krok – Sledování a vyhodnocování
Pátý krok – Environmentální výchova ve výuce
Šestý krok – Informování a spolupráce
Sedmý krok – Ekokodex
Do České republiky zavedla program sdružení TEREZA. V roce 2005 se TEREZA stala členem mezinárodní organizace FEE (Foundation for Environmental Education), která dnes zastřešuje mezinárodní program.
Ekotým
Schůzky Ekotýmu
První schůzka Ekotýmu – 15.10.2020
1. schůzka Ekotýmu
7 kroků
1. krok = ekotým
Ekotým je hrdina, jako naše rodina.
2. krok = analýza
Analýza, to je věda, bez ní se to prostě nedá.
3. krok = plánování
Třetím krokem plánujeme, co vše zlepšit u nás chceme.
4. krok = sledování a monitorování
Potom všechno sledujeme, smajlíky odměňujeme.
5. krok = EVVO ve výuce
Kamarády seznámíme, co se v eko naučíme.
6. krok = informování
Eko, to je zábava, poznatky všem předává.
7. krok = ekokodex
Ekokodex seznámí vás, jaké téma zajímá nás. |
Analýza, plán činností
Ekologické aktivity
Projekt 0dpaďáček
Mateřská škola je zapojena do ekologického projektu „Odpaďáček“. Prosíme rodiče, kteří se chtějí zapojit do projektu, ať odevzdávají použitý olej v čistých PET láhvích (1,5 litrů) do kontejneru, který je umístěn v budově MŠ naproti vstupních vchodových dveří tř. U pampelišky.
- zabráníte tak znečišťování vod;
- surovina poslouží k výrobě bionafty;
- ochráníte své odpadní potrubí v domácnostech před ucpáním;
Děkujeme
Olejový bandita v mateřské škole
V rámci projektu Odpaďáček, který je zaměřen na environmentální vzdělávání dětí a žáků, se Mateřská škola Vratimov účastní soutěže ve sběru použitého jedlého oleje s názvem Olejový bandita. Jelikož se již řadu let ubíráme ekologickou cestou, rozhodli jsme se již v minulém školním roce, že se zapojíme společně s dětmi i do této akce, která vhodně doplňuje náš program Ekoškoly.
A proč vlastně odpadový jedlý olej sbíráme? Chráníme tím odpadní potrubí a kanalizaci před ucpáním, chráníme tak i cennou surovinu, zabraňujeme znečištění vody a v neposlední řadě surovina vyrobena z oleje poslouží k výrobě např. bionafty.
Škola je navíc za každý kilogram oleje odměněna a nejlepší třídy mohou soutěžit o věcný či finanční dar. Autorkou projektu Odpaďáček, který je určen pro děti a žáky škol a další organizace především v Moravskoslezském kraji, je Ing. Jitka Halamová, která shodou okolností bydlí v našem městě.
Společně s rodiči a dětmi jsme od října loňského roku nasbírali zhruba 410 kg odpadního oleje, za což bychom chtěli všem moc poděkovat.
Ve sběru jsme nepolevili ani v tomto školním roce. Proto jsme nesmírně rádi, že tento projekt oslovil i čelní představitele našeho města, konkrétně místostarostu Bc. Davida Böhma, který se rovněž od tohoto léta podílí na sběru odpadního oleje. Ba co víc, místostarosta nám přislíbil i účast v mezinárodním projektu Ekoškola a stane se tak právoplatným členem ekotýmu v Mateřské škole Vratimov.
Sbírat olej s námi může opravdu každý občan Vratimova. Pokud vás tato akce oslovila a nevíte co s odpadním jedlým olejem, přineste ho k nám do mateřské školy (vchod U pampelišky), kde máme k tomuto účelu zapůjčenou žlutou popelnici. Bližší informace o projektu naleznete rovněž na www.odpadacek.cz a na stránkách www.msvratimov.cz.
Ještě jednou děkujeme za spolupráci a Dejte oleji z friťáků a pánviček šanci!
Mgr. Monika Chylinská
Ekologické nástěnky
Ekokodex

PROSTŘEDÍ JE KOLEM NÁS,
ZACHRÁNIT JEJ MUSÍM VČAS.
Ekokodex