Skutečně zdravá škola

školní rok 2021/2022

Program Skutečně zdravá škola

Vize programu

 

Skutečně zdravé školy nabízejí dětem jídlo, které je chutné a zdravé. Pomáhají dětem také získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. Umožňují svým žákům porozumět vztahům mezi jídlem, které jí, a světem, ve kterém žijí. Děti si ze školy odnášejí základy zdravých stravovacích návyků a důležité informace, díky kterým si v životě dokážou vybrat zdravé a kvalitní potraviny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu.

 

 

Duhová výzva

S dětmi, které navštěvují ekologické aktivity, jsme uvítali zajímavé náměty z duhové výzvy. Jedno odpoledne jsme provedli duhový pokus s kupovanými bonbóny a zároveň si připravili zdravé ovocné bonbóny. U duhového pokusu děti vyskládaly bonbóny na okraj talířku a nalily vodu nad bonbóny. Zakreslily na první talířek výsledek pokusu. Povídali jsme si o tom, jaké vlastně jsou kupované bonbóny, z čeho se vyrábějí, zda prospívají našemu zdraví. Děti zároveň bedlivě sledovaly, co se děje s bonbóny na talířku, jak se rozpouštějí jejich barvy a co nakonec z bonbónů zůstalo. Po 10 minutách zakreslily na druhý talířek výsledek pokusu. Byly překvapené a opravdu žasly nad tím, jak se barvy promíchaly v nehezkou skvrnu a že se po snězení takto smíchají barvičky v jejich bříšku. Abychom si napravili chuť, pustili jsme se do přípravy ovocných bonbónků. Děti pomáhaly s odšťavněním jablíček. Z jednoho kilogramu jablek jsme získali 400ml šťávy a začali jsme vařit. Přidali jsme 2 lžičky mořské řasy agaru. Po provaření jsme hmotu nalili do formiček. Po chvíli jsme se pustili do ochutnávání. Museli jsme uznat, že bonbóny z jablečné šťávy chutnaly skvěle. Děti byly nadšené a recept si odnesly i domů pro rodiče, aby si zdravé mlsání mohli připravit doma.    

 

Luštěninový týden

MŠ Vratimov se zapojila do výzvy SZŠ na téma “Luštěniny“.

V týdnu od 20.9. – 24.9. 2021 paní učitelky ve všech třídách naší MŠ realizovaly s dětmi v třídním vzdělávacím plánu činnosti spojené s luštěninami. K těmto aktivitám využily nejen publikaci “Hrášek“, ale samy také uplatnily vlastní nápady. A tak na jednotlivých třídách děti klíčily luštěniny, vyráběly zvuková pexesa a chřestidla, prováděly pokusy (vážily, třídily, odměřovaly), připravily hráškovou pomazánku a využily hrášek při dramatizaci pohádky.

Požádali jsem rovněž o spolupráci paní kuchařky, které v tomto týdnu připravily luštěninové pokrmy ve větší míře, než je obvyklé. Další realizovanou aktivitou pro veřejnost byla “Zahradní slavnost“, na kterou nám paní kuchařky připravily pomazánky (špenátovou, cizrnovou a dýňovou). Rodiče, prarodiče a děti jednotlivé pomazánky ochutnávali a zároveň hádali z jakých ingrediencí byly pomazánky vyrobeny. Rodiče jsme rovněž přizvali ke spolupráci – přinášeli své rodinné a oblíbené recepty z luštěnin.

Věříme, že aktivity, které jsme s dětmi a jejich rodiči uskutečnili, přispěly k propagaci luštěnin a rozšíří se tak jejich obliba konzumace nejen v MŠ, ale i v rodinách.

Při rozhovorech s paní učitelkami jednotlivých tříd mohu konstatovat, že ve všech třídách měly tato činnosti u dětí velký úspěch, úkoly děti vykonávaly horlivě a s velkým zaujetím.

Praktické školení pro pracovníky školní jídelny

V listopadu 2021 proběhlo v MŠ Vratimov praktické školení pro pracovníky školní jídelny pod záštitou Skutečně zdravé školy. Celé akce se zúčastnilo šest kuchařů z našeho zařízení a 4 pracovníci školních jídelen z blízkých mateřských škol. Lektorem byl šéfkuchař Michal Křepelka, který k nám zavítal až z daleké Prahy a s přítomnými pracovníky se podělil o své bohaté pracovní zkušenosti nejen u nás, ale i ze zahraničí. Cílem celé akce bylo naučit se lépe zefektivnit svou práci prostřednictvím využití konvektomatů a tím tak ušetřit cenný čas, kterého je v kuchyni stále nedostatek. To vše v souladu se standardy Skutečně zdravé školy.

Po počátečním přivítání, se začali kuchaři věnovat přípravě pomazánek a salátů. Společně chystali suroviny na pomazánku z pečených paprik, čočkovou pomazánku, čočkový salát s pórkem, jáhlový puding a další. Lektor zúčastněným dával cenné informace a doporučení k procesu vaření, technologickému postupu, ale i ohledně využití jiných – náhradních surovin.

Z hlavních jídel si vyzkoušeli uvařit krutí sekanou s paprikou, burrito s kuřecím masem, cizrnové karbanátky s hovězím či dýňový nákyp. Celé školení trvalo 8 hodin.

Tuto akci hodnotili všichni zúčastnění velmi kladně. Vyzdvihovali zejména její praktickou stránku, kdy se během celé doby mohli dotazovat, sdělovat si vzájemné zkušenosti a zároveň si vše mohli vyzkoušet přímo v praxi.  Akce byla velmi zdařilá a mám za to, že by všichni uvítali, kdyby se toto praktické školení pořádalo pravidelně každým rokem. Panu šéfkuchaři Michalu Křepelkovi patří velký dík za čas a energii, který do projektu dal. Rovněž patří poděkování paní Karolině Kallmünzerové – koordinátorce Skutečně zdravé školy, že se ujala organizace této akce.

Závěrem mohu za naše zařízen konstatovat, že jsme již začali zařazovat do jídelníčku nové recepty a naší strávníci tak mohli ochutnat například dýňový nákyp či krutí sekanou s paprikou.

Bc. Lucie Pokludová – vedoucí školní jídelny

                                                                                                               

 

Děti připravovaly ve školní kuchyni odpolední svačinu

Děti, které v naší mateřské navštěvují ekologické aktivity jsou velmi aktivní a činorodé s velkým
zájmem o ekologii, ochranu přírody a všechno co s ní souvisí. Také díky zapojení v projektu
Skutečně zdravá škola jsou naše aktivity zaměřeny na zdravé stravování, oslavy bez sladkostí a
zdravý životní styl. Jednou z našich odpoledních akcí byla návštěva školní kuchyně. S paní vedoucí
jsme se domluvily, že děti připraví odpolední svačinu pro kamarády. Děti si oblékly zástěrky,
nasadily kuchařské čepice a pustily se do práce. Někdo mazal kváskový chleba máslem, další
pokládal plátek sýra a nakonec chlebíky ozdobily kolečkem okurky. Práce šla dětem od ruky a za
chvíli měly hotovo. Za odměnu paní kuchařka děti provedla celou kuchyní, ukázala kde se co vaří,
peče a odpovídala na zvídavé otázky. Dětem se v kuchyni moc líbilo a paní kuchařka byla zase
ráda, že jí děti pomohly s chystáním svačinky. Byl to velmi příjemný a užitečně strávený čas, při
kterém si děti osvojily praktické dovednosti.


Bc. Simona Gajdová, Martina Slavíková

Seznam dodavatelů pro školní rok 2021/2022

Sušíme ovoce

Už jsme si zvykli, že se v období adventu v naší mateřské škole line vůně medových perníčků. Nová vůně, která krásně provoní jednotlivé třídy vzniká při sušení ovoce. Zakoupení sušičky bylo výbornou investicí pro přípravu zdravého mlsání. Děti velice rády pomáhají, krájí ovoce a jednotlivé plátky ukládají na sušící pláty. Během procesu sušení kontrolují, jestli je ovoce dostatečně usušené a po jeho usušení je ukládají do skleniček. Největší radost však děti mají ze samotné konzumace. Po této dobrotě se vždy jen zapráší a nezbude ani kousíček. 

Bc. Simona Gajdová

Pěstujeme rajčata

Pěstování rajčat ze semínek je v naší mateřské škole ve Vratimově každoroční oblíbenou činností. Na jaře se děti proměnily na zahradníky a pustily se do výsadby. V březnu vysadily semínka do mističek, květináčků ale i miniskleníku. Semínka byla pěkně v teple, brzy začala klíčit a objevily se malé rostlinky rajčátek. Děti je každý den kontrolovaly, rosily a zalévaly. V dubnu bylo potřeba sazeničky přesadit do větších květináčů a tak se děti pustily do dalšího přesazování. Protože jsou rostlinky velmi křehké vyžaduje tato činnost opatrnost ale také trpělivost. Rajčátek bylo opravdu
velké množství a tak si některé odnesly děti domů, podarovaly paní učitelky, uklízečky i děti z ostatních tříd. Několik rostlin jsme nechali v mateřské škole, děti o ně budou i nadále pečovat a v květnu, po zmrzlých dnech je vysadí na třídní záhonky na naší školní zahradě. Zde budou v péči
pokračovat, protože sazeničky bude třeba zalévat, vyštipovat, vyvazovat. V létě se děti dočkají zasloužené odměny v podobě výborných rajčátek. Ano, je to spousta práce od malého semínka ke keříčku plných rajčátek, ale stojí to za to. Děti všechny aktivity vykonávají s velkým nadšením a tak
je pro ně pěstování rajčat vlastně zábava.

Simona Gajdová, učitelka MŠ Vratimov
Martina Slavíková, učitelka MŠ Vratimov foto

 

Kompot z rebarbory

V loňském roce 2021 jsme s dětmi, z ekoaktivity Ještěrky z Vratimova, zkusili zasadit na našem malém školkovém záhonku rebarboru. Ale protože byla ještě mladá, úroda moc nebyla. Vlastně nebyla ještě žádná, jen pár listů. O to víc nás překvapila úroda letošní!!! Malý záhonek a docela velká sklizeň! To bylo radosti, když jsme jednotlivé řapíky vylamovali. Nejdříve jsme chtěli upéct koláč, ale protože bylo málo času, rozhodli jsme se uvařit rebarborový kompot. Děti samy rebarboru vylamovaly, loupaly, za pomoci učitelek krájely, dávaly do hrnce a potom dochutily trochu cukrem (bez něj to teda nešlo), hřebíčkem a skořicí. Protože byl ještě horký, nechali jsme ho do druhého dne uležet a to pak byla dobrota! „Kuchaříčkům“ z ekoaktivity Ještěrky jejich produkt moc chutnal. A protože bylo kompotu dost, dali jsme zkusit i paním učitelkám, které kompot pochválily. Se svým dílem se děti pochlubily i kamarádům ve třídě a rodičům doma. Teď budeme zvědaví, jestli nám ještě letos něco vyroste nebo si budeme muset počkat do příštího roku.

                                                               Děti a paní učitelky z ekoaktivity Ještěrky.

Výlet na farmu

V závěru školního roku jsme podnikli s menšími dětmi výlet na Dětský ranč v Hlučíně, kterého se zúčastnily celkem děti ze čtyř tříd. Celý půldenní program začal prohlídkou areálu, kde se děti dozvěděly, jak žijí jednotlivá zvířata např. poníci, osli, lamy, co jedí, jak lidé o ně pečují. Dalším bodem programu byla návštěva výběhu koziček, oveček a dalších menších hospodářských zvířat, které jsme společně nakrmili. V dalším výběhu děti viděly i klokany, které děti velmi zaujaly. Po svačince a chvilce odpočinku, kterou děti využili k prohlídce areálů, navštívili dětskou zahradu SVĚT, která je rozdělena na jednotlivé světadíly a odráží to, co je pro ně typické a tradiční (pyramida, indiánské té-pé, japonskou zahradu apod.) Prohlédly si jezírka a starší hospodářské stroje. Využili jsme i sluneční labyrint – bludiště, kde si děti našli cestu ke kovanému sluníčku. Na závěr se pak děti za odměnu svezly na konících. Dětem se výlet moc líbil, dozvěděly se spoustu užitečných informací o zvířatech.