Skutečně zdravá škola

školní rok 2022/2023


 

Skutečně zdravé školy nabízejí dětem jídlo, které je chutné a zdravé. Pomáhají dětem také získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. Umožňují svým žákům porozumět vztahům mezi jídlem, které jí, a světem, ve kterém žijí. Děti si ze školy odnášejí základy zdravých stravovacích návyků a důležité informace, díky kterým si v životě dokážou vybrat zdravé a kvalitní potraviny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu.

 

 

Oslavy bez bonbonů děti v MŠ Vratimov baví

Je to již několik let co jsme přijali výzvu SZŠ a zapojili jsme se s dětmi a rodiči do oslav svátků a narozenin bez bonbonů. Rodiče začali k oslavám svých dětí připravovat ovocné mísy, sušené a lyofilizované ovoce. Pečou zdravé sušenky, medové perníčky, ale občas se na nějaké oslavě objeví i dort. Na přípravách se
podílejí nejen maminky s dětmi ale i tatínkové, kteří dokážou upéct perníčky i sušenky. Je to úžasné, že se podílí celá rodina. Děti jsou na svou oslavu náležitě pyšné a užívají si ji se svými kamarády ve třídě. Těšíme se na další kreativní nápady
rodičů při oslavách, které nás ještě čekají.

Simona Gajdová učitelka MŠ Vratimov

Sadíme semínka

Téma pohádky O veliké řepě jsme s dětmi využili k výsadbě semínek – microgreens. Tato aktivita je u dětí velmi oblíbená a proto ji provádíme pravidelně každý rok. Tentokrát jsme ji vylepšili tím, že jsme k výsadbě využili odpadový materiál. A tak jsme semínka řeřichy, řepy a slunečnice
vysadili do plastové lahve, kartonu od mléka a plastové krabičky od rajčat, Děti nádoby naplnily do 2/3 zeminou, nasypaly semínka a opět přikryly zeminou a nakonec opatrně zalily. Teď budou semínka pravidelně zalévat a pozorovat jejich klíčení a růst. Jakmile se objeví první lístečky bude
čas sklizně. Lístečky ostříhají a budou si na nich pochutnávat. Většinou si s nimi zdobí chleba s nějakou dobrou pomazánkou. Lístečky jsou nejen velmi chutné ale zároveň zdravé a plné vitamínů. Máme radost z každé aktivity při které si děti vytvářejí základy zdravého životního stylu.

Ocenění

Dne 28.3.2023 proběhlo slavnostní setkání vedení města Vratimov s pedagogy a pracovníky ve školství ve Společenském domě ve Vratimově.  Za naše zařízení byla oceněna vedoucí školní jídelny paní Bc. Lucie Pokludová za inovaci chodu školní jídelny a naplňovaní kritérií Skutečně zdravé školy.

 

Sadařův rok v MŠ  

Dne 17. 4. 2023 se děti z předškolních tříd zúčastnily – edukačního programu firmy VITAMINATOR-Sadařův rok, který započal představením se lektorky, která děti v pohybové hře proměnila v sadaře.

Sadaři se učili pečovat o sad, nejprve určovali semínka plodů-ředkviček, hrachu, slunečnice. Vyzkoušeli si stříhání větviček, ze kterých následně tvořili dle své fantazie obrázek.

Děti vypracovaly pracovní list, ve kterém měly za úkol spojit, co patří a co nepatří do kompostu. Složily jednoduché puzzle zeměkoule, protože sadaři žijí a starají se o sady po celém světě.

Ochutnaly džusy a určovaly z čeho jsou vyrobeny, což se dětem moc líbilo.

Pohledem a lupou pozorovaly kalifornské žížaly-pozorovaly a správně určily rozdíl-jsou červenější, než ty, které vidíme u nás, a pohladily si živého králíka.

Tento program byl pro děti v mnoha ohledech poučný, zajímavý a úkoly paní lektorky plnily s nadšením.

Na závěr dostaly přesnídávku z firmy Vitaminátor, která dětem velice chutnala a paní lektorku ocenily bouřlivým a dlouhým potleskem.

Sylva Vilčková, DiS., učitelka MŠ Vratimov

Týden mezinárodní kuchyně

V rámci týdne mezinárodní kuchyně děti ochutnaly jídla ze světových kuchyní. V pondělí okusily boloňské špagety sypané sýrem z Itálie. V úterý si pochutnaly na bavorském knedlíku s borůvkami a s vanilkovým pudingem z Rakouska. Na středeční oběd nám paní kuchařka naservírovala srbské krutí rizoto se sýrem. Ve čtvrtek měly děti oblíbený hamburger s mletým drůbežím masem, čedarem a zeleninou z USA. Páteční menu zpestřil slaný koláč guiche lorraine se šunkou a sýrem z Francie.

Ochutnaly rovněž i mezinárodní polévky jako ruský boršč, smetanovou kuřecí polévku s masem a zeleninou z Polska nebo zelňačku s bramborem z Moravy.  Z dezertů okusily řecký jogurt, či domácí perník z Pardubic.

 

Ekoještěrky pekly rebarborovou bublaninu

Na třídním políčku děti a paní učitelky letos opět vypěstovali krásně velikou
rebarboru. Rozhodli se, že využijí její řapíky, které jsou zeleninou a upečou z
nich bublaninu. Děti se zapojily do každé aktivity , která byla zapotřebí.
Rebarboru na zahradě nařezaly, v mateřské škole oloupaly a nakrájely a s chutí
se pustily do přípravy těsta. Zdatně vážily suroviny, šlehaly a míchaly. Těsto
vylily na připravený plech, pokladly kousky rebarbory a netrpělivě čekaly na
upečení. Bublanina se opravdu povedla a chutnala skvěle. Je vidět, že děti z naší
mateřské školy jsou nejen výborní zahradnicí ale i kuchtíci a všechny tyto
aktivity provádějí s nadšením a elánem.

Školní výlet na farmu

Červen je období, kdy s dětmi jezdíme na školní výlety. Již několikrát jsme navštívili některou farmu v blízkém okolí. Tentokrát jsme se vypravili na rodinnou Kozí farmu v Havířově. Děti měly možnost prohlédnout si farmu s odborným výkladem, seznámily se s hospodářskými zvířaty a jejich příbytky. Na této farmě chovají bílé krátkosrsté kozy, koně, krávu Jersey, drůbež a včely. Děti se dozvěděly mnoho zajímavostí o životě a užitku hospodářských zvířat a některá mohly i nakrmit. U jezírka pozorovaly vodní živočichy a zlatou rybku. Měly také možnost zakoupit si ručně vyráběná mýdla z kozího mléka. Program byl hodně nabitý a tak jsme s dětmi odjížděli naplněni dojmy a zážitky.

Bc. Simona Gajdová, Pavlína Dohnalová MŠ Vratimov

Sklízíme úrodu z nových záhonů

Na jaře letošního školního roku dostaly všechny třídy naší mateřské školy nové
vyvýšené záhonky. Děti si samy rozhodly, co by chtěly na svých záhoncích pěstovat a
tak jakmile to počasí dovolilo, pustily se do výsadby. Zasadily různé druhy zeleniny –
hrášek, ředkvičky, brambory, saláty, mrkev, petržel, dýni a rebarboru. Z ovoce
nesměly chybět ani oblíbené jahody. Při výsadbě jsme také mysleli na naše paní
kuchařky aby mohly při vaření využívat pažitku, petržel, libeček a také bylinky –
mátu, meduňku. Některé třídy si zasadily i květiny, na které s oblibou létají včelky,
čmeláci a motýli. Po zasazení semínek a sazeniček děti vše poctivě zalévaly a s
napětím očekávaly první úrodu. Ta je opravdu veliká a děti už sklízí první jahody,
hrášky, saláty a rebarboru ze které upekly bublaninu. Děti jsou skvělými zahradníky a
jejich píle a úsilí přináší své ovoce a to doslova!

Bc. Simona Gajdová