Skutečně zdravá škola

školní rok 2023/2024

Vize programu

 

Vize programu

 

Skutečně zdravé školy nabízejí dětem jídlo, které je chutné a zdravé. Pomáhají dětem také získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. Umožňují svým žákům porozumět vztahům mezi jídlem, které jí, a světem, ve kterém žijí. Děti si ze školy odnášejí základy zdravých stravovacích návyků a důležité informace, díky kterým si v životě dokážou vybrat zdravé a kvalitní potraviny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu.

Co si vypěstujeme, to si i sníme  😊

Začátkem každého školního roku se sejde na naší škole akční skupina zastoupena učiteli a pracovníky školní jídelny, aby se společně domluvili, jaké plodiny budou děti v daném roce na školní zahradě pěstovat. Třídy posléze na svém pěstebním políčku (o které celoročně pečují) pěstují dohodnutou užitkovou bylinku či rostlinku, čímž je zajištěna co největší variabilita. V tomto školním roce děti vysadily např. jahody, hrášek, brambory, bylinky nebo například okurky. Některou zeleninu a bylinky ochutnávaly čerstvé –rovnou ze zahrádky, z jiných výpěstků dětem připravily paní kuchařky dobroty, které byly zařazeny přímo v jídelníčku. Takto jsme měli možnost ochutnat domácí buchtu s cuketou, dýňovou polévku z máslové dýně, pomazánku z červené řepy i pomazánku z dýně hokaido. Poslední dvě zmíněné pomazánky  takto okusili i rodiče v rámci “Zahradní slavnosti“, která se každoročně pořádá v září a na které prezentují pracovníci školní jídelny netradiční pomazánky i nápoje.  Navíc bylinky jako libeček, mátu, meduňku či pažitku nebo petržel paní kuchařky přidávají stabilně do jídel dle potřeby a vypěstovanou mrkvičku děti zase poznávají v polévce.

Zahradní slavnost

Každoročně začátkem školního roku pořádáme na zahradě MŠ akci pro děti a jejich rodiče s názvem “Zahradní slavnost“. Program pro děti zajišťuje náš “dvorní“ klaun Hopsalín a rodiče se při této příležitosti mají možnost vzájemně setkat, popovídat si, či prohlédnout školní zahradu. Ve spolupráci s jídelnou, jako doprovodnou akci, jsme připravili ochutnávku zdravých “netradičních“ pomazánek a nápojů. Tento rok měli možnost přítomní ochutnat např. pomazánku z dýně hokaido (z naší zahrádky), špenátovou pomazánku, či mošt bez přídavných barviv a konzervantů.

Nabídku prezentují vždy pracovníci školní jídelny a rodiče se tak mohou přímo seznámit i se zaměstnanci kuchyně, kteří zajišťuji stravu pro jejich děti. Tento rok školní jídelnu zastupovali paní kuchařka Dáša a pan šéfkuchař Roman. Největší úspěch jako pokaždé měla opět špenátová pomazánka.   

Zeleninový týden

Zeleninový týden
Na začátku měsíce října v naší mateřské škole proběhl ve spolupráci se školní kuchyní “Zeleninový týden“. Celý týden si děti formou prožitkového a smyslového učení vyzkoušeli jak zelenina vypadá, voní, chutná, jak se pěstuje a proč je zdravá. Zaznamenávali jsme všechnu zeleninu, kterou nám paní kuchařky připravily. Z třídního políčka jsme sklízeli mrkev, v blízkém obchodě si děti prohlédly všechny druhy zeleniny které se u nás prodávají, v pracovní výchově vytvořily zeleninové bedýnky. Celý týden jsme si s dětmi velmi užili a věřím, že se i něčemu novému naučily.
Bc. Simona Gajdová, MŠ Vratimov

Ovocný týden

Seznam dodavatelů ( Skutečně zdravých dodavatelů)